In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

Wydarzenia

wpost

Okres Wielkiego Postu
     Główne przesłanie Wielkiego  Postu  koncentruje się na duchowym przygotowaniu nas chrześcijan do godnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych Świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania ; wydarzeniami, które stanowią fundament naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze Święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by móc je należycie przeżyć. 
                      Rozpoczynając Wielki Post w Środę  Popielcową ważne jest, żeby dobrze wejść w jego pokutny charakter  i uświadomić  sobie, że coś zaczyna się w naszym życiu.  Jest to szczególny dzień, ponieważ wszystkich wierzących od 18 do 60 roku życia obowiązuje w nim post ścisły, czyli rezygnacja z pokarmów mięsnych, ale również ograniczenie się do trzech posiłków na dzień  – dwóch lekkich i jednego pełnego. Popiół, który w tym dniu Kapłan nakłada  na nasze głowy wypowiadając słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” ma przypominać  o przemijaniu tego świata, a jednocześnie ukazywać , że poza tym wymiarem materialnym są inne wartości – wartości duchowe: miłość, dobro, które nigdy nie przemijają.
Symbolem Wielkiego Postu jest obraz pustyni , ponieważ przypomina– o wyjściu Izraelitów z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej przez pustynię, ich czterdziestoletniej drodze i o czterdziestu dniach Chrystusa, który odszedł od ludzi na pustynię Judzką za Jordan i tam modlił się. Post jest  naśladowaniem Jezusa Chrystusa. Odejście od tego gwaru codziennego dnia ma nam pomóc w refleksji nad sobą, w tym, abyśmy jeszcze głębiej zobaczyli, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Każdy powinien popatrzeć na siebie , ponieważ Wielki Post daje szansę przemiany. Trzeba to zrobić z odwagą, bo – jak mówił pp. Franciszek– trzeba stawić czoła tym różnym problemom, które niesie ze sobą współczesność.
W ciągu całego okresu Wielkiego Postu  idąc śladem Ewangelii /  poszczenia, modlitwy i jałmużny / przyjmujmy  różne praktyki pokutne, aby uwydatnić wagę tego okresu. Duchowe przygotowanie naszego  wnętrza , któremu towarzyszą zewnętrze przejawy i pewne gesty pozwalają na  trwalsze przylgnięcie do Boga.
 Nawrócenie serca  ku Niemu oraz pojednanie z bliźnimi, wyrażane jest w:
-większej wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu,
-większym zasłuchaniu się w Słowie Bożym, w czym mają pomóc organizowane rekolekcje parafialne,
-unikaniu zbytecznego rozproszenia w postaci hucznych zabaw,
-większym skupieniu się na modlitwie, zarówno tej prywatnej jak i wspólnotowej,
-wykazaniu większej wrażliwości na potrzeby innych np. Caritas
-korzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania,
-uczestnictwie w nabożeństwach wielkopostnych /Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa/, lub podejmowaniu pewnych szczególnych postanowień mających wykazać bezinteresowność, szlachetność serca, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych.
Wszystko to  jest tradycyjną praktyką wielkopostnego skupienia się na modlitwie, poście i jałmużnie. W rzeczywistości ma to na  celu wskazanie, że pierwszym działającym w naszym życiu jest Bóg , który jest w stanie skutecznie pokierować nasze życie, uleczyć nasze ewentualne zagubienie się w życiu poprzez grzech , czy zatrzymać choćby na chwilę nasze ciągłe zabieganie.
         Życzę wszystkim Parafianom , aby Wielki Post tego roku przyniósł nam wszystkim odnowę nadziei, która rodzi się z miłości i wiary. Szczególną okazją do poszukiwania owej nadziei niech będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali odprawiane w naszym Sanktuarium ,  które pozwalają  duchowo łączyć się z Chrystusem cierpiącym i Zmartwychwstałym.

                                                                                      opr. ks. J. i M.Ź.

Kalendarz liturgiczny

 

Słowo Boże

Adonai portal katolicki

Diecezja Sandomierska

Licznik odwiedzin strony

322166
Dzisiaj odwiedziło nas:Dzisiaj odwiedziło nas:28
Wczoraj odwiedziło nas:Wczoraj odwiedziło nas:99