Wydarzenia

Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, kurialiści, księża dziekani oraz duszpasterze przybyli z całej diecezji. Obecne były również osoby świeckie,  siostry zakonne z dekanalnych zespołów synodalnych oraz przedstawiciele stowarzyszeń katolickich i grup apostolskich. Abp Wiktor Skworc  w homilii podkreślał wielką wartość świadectwa chrześcijańskiego życia w dziele duszpasterskim i ewangelizacyjnym , a także wspominał  o potrzebie zaangażowania w duszpasterstwo ludzi świeckich .

Arcybiskup mówił: „ Budujcie na pięknej tradycji i szukajcie nowych rozwiązań w czasach, kiedy potrzebujemy sprzymierzeńców i sojuszników. Nie szukajmy ich daleko; oni są blisko nas w naszych parafialnych wspólnotach. To wierni świeccy angażujący się coraz bardziej w misję Kościoła w swoich parafiach i miejscowościach. Ostatnio w teologii pastoralnej pojawiło się pojęcie „duszpasterza wspólnotowego”; takim wspólnotowym duszpasterzem powinna być każda wspólnota parafialna świadoma swojej odpowiedzialności za losy Ewangelii i Kościoła, a w niej rada duszpasterska, nadzwyczajni szafarze Komunii św., zespoły synodalne oraz inne grupy apostolskie i modlitewne.”

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się  na druga część sympozjum , która odbyła się w  Katolickim Domu Kultury. Pierwszy wykład  wygłoszony przez  ks. prof. Krzysztofa Pawlina mówił o wyzwaniach duszpasterskich, przed którymi stoi Kościół w Polsce. Wykład oparty był na trzech tematach: jak zachować tożsamość księdza, zmieniająca się mentalność wiernych oraz  młodzi nieobecni w Kościele.

Ks. prof. Dariusz Lipiec  w  drugim wykładzie mówił o  duszpasterstwie jako odpowiedzi Kościoła na zjawisko sekularyzacji. Przedstawiał duszpasterstwo jako wymiar misyjny i ewangelizacyjny skierowany również  do tych, którzy stanowią otoczenie katolików . Oddziałuje na nich poprzez słowo Boże, którego słuchają, liturgię i modlitwę, w której uczestniczą oraz poprzez świadectwo chrześcijańskiej miłości. Prelegent mówił , iż współcześnie coraz ważniejszą rolę ma do odegrania duszpasterstwo nadzwyczajne, które adresowane jest głównie do tych, którzy nie mogą w pełni korzystać z form duszpasterstwa zwyczajnego.

Na zakończenie sympozjum, abp Wiktor Skworc mówił o programie duszpasterskim na rok 2018/2019, który przebiega pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.

Kalendarz liturgiczny

 

Słowo Boże

Adonai portal katolicki

Diecezja Sandomierska

Licznik odwiedzin strony

641209
Dzisiaj odwiedziło nas:Dzisiaj odwiedziło nas:219
Wczoraj odwiedziło nas:Wczoraj odwiedziło nas:188