Wydarzenia

post-1

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową przed I Niedzielą Wielkiego Postu i zgodnie z kalendarzem liturgicznym trwa do Wielkiego Czwartku. Głównym przesłaniem trwającego 40 dni postu jest duchowe przygotowanie do godnego przeżywania świąt Wielkanocnych. Pierwotnie Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę, od III w. poszczono już przez tydzień, a od IV wieku na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni został przedłużony do obowiązujących do dziś czterdziestu dni. Rozpoczęcie Wielkiego Postu w Środę Popielcową wzięło się z potrzeby zachowania 40 dni pokutnych. Ponieważ niedziele, jako dni świąteczne są wyłączone z postu, początek przypada właśnie w Środę Popielcową. Wszystkie niedziele Wielkiego Postu mają swoje tradycyjne nazwy i tak pierwsza niedziela to Niedziela Wstępna, a ostatnia, szósta niedziela Wielkiego Postu to niedziela Męki Pańskiej czyli Niedziela Palmowa.
Zwyczaje i symbole Wielkiego Postu:
Z okresem Wielkiego Postu wiąże się wiele zwyczajów i symboli. Rozpoczyna się od Środy Popielcowej i posypania głów wiernych przez kapłanów popiołem. Podczas mszy nie śpiewa się Alleluja, używa się fioletowych szat liturgicznych. Fiolet to kolor pokutny.
Czas trwania Wielkiego Postu.
Okres Wielkiego Postu jest związany z Wielkanocą, a co za tym idzie co roku wypada w innym terminie. W 2019 roku rozpocznie się w Środę Popielcową 6 marca i będzie trwał aż do Wielkiego Czwartku, który w tym roku wypada 18 kwietnia.

Kalendarz liturgiczny

 

Słowo Boże

Adonai portal katolicki

Diecezja Sandomierska

Licznik odwiedzin strony

635037
Dzisiaj odwiedziło nas:Dzisiaj odwiedziło nas:87
Wczoraj odwiedziło nas:Wczoraj odwiedziło nas:435