W godzinach przedpołudniowych w katedrach, biskupi odprawiają Mszę świętą – tzw. „Mszę Krzyżma świętego” przy udziale duchowieństwa diecezji, podczas której dokonują konsekracji olejów używanych do sakramentów świętych. Msza ta przypomina o łączności kapłanów całej diecezji ze swoim biskupem, gdyż w czasie jej trwania wszyscy kapłani dokonują odnowienia przyrzeczeń złożonych na ręce biskupa w dniu święceń kapłańskich. W Wielki Czwartek wieczorem sprawowana jest we wszystkich parafiach Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Podczas śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” po raz ostatni grają organy oraz dzwonią wszystkie dzwony i dzwonki w kościele, które następnie milkną aż do sobotniego wieczoru Wigilii Paschalnej. Na ten czas dzwonki zostają zastąpione przez drewniane kołatki, symbolizujące żałobę. Cała liturgia Wielkiego Czwartku kończy się uroczystym przeniesieniem w procesji Najświętszego Sakramentu przez kapłana, w asyście ministrantów do ołtarza Ciemnicy. Po zakończeniu liturgii Wielkiego Czwartku trwa adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. W naszym Sanktuarium ta adoracja trwała do godz. 24:00.