Bractwo Św Antoniego z Padwy w  parafii św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej działa już 5 lat !  Jest to grupa modlitewna, której członkowie w szczególny sposób czczą Św. Antoniego poprzez udział we wtorkowym nabożeństwie i w świętach przypisanych Bractwu w Statucie.

Włączając się w modlitwę podczas wtorkowej nowenny, wymadlają łaski dla Kościoła, w  intencji zanoszonych przez  wiernych, które są  spisywane na specjalnych karteczkach. Bractwo Św. Antoniego organizuje tez działania na rzecz ubogich i potrzebujących z naszej Parafii, przekazując im dary materialne z ofiar składanych z prośbami i podziękowaniami do św. Antoniego. W dniu 14.06.2016 r. o godz. 18 .00 została odprawiona przez ks proboszcza Janusza  msza św. w intencji Bractwa i  oraz w intencji rozwoju tej Wspólnoty.  W tym dniu do Bractwa dołączyły 2 osobowy ,  które będą się angażować w modlitwę do Św. Antoniego , dając tym samym wyraz swojej wiary i wdzięczności do tego Orędownika i Przemożnego Patrona.
Zapraszamy wszystkich czcicieli Św. Antoniego z Padwy -  z naszej Parafii, tych którzy otrzymali od niego łaski lub je chcą wyprosić  do włączenia się w modlitwę wspólnotową do Niego - w ramach naszego Bractwa.

IMG 1578

IMG 1584

 

 

Bractwo Świętego Antoniego z Padwy

 

Dnia 1 czerwca 2010 r. po Mszy Świętej koncelebrowanej przez kustosza ks. Józefa Bukowca w Sanktuarium Św. Antoniego w Padwi Narodowej wznowiła swoją działalność grupa modlitewna – Bractwo Św. Antoniego. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, który Dekretem nr 389/2008 r. z dnia 13 czerwca 2008 r. potwierdził Sanktuarium Św. Antoniego przywołując fakt istnienia w Padwi w końcu XVIII wieku Bractwa Św. Antoniego, zalecił odprawianie w III niedzielę miesiąca nabożeństwa antonińskiego dla grupy modlitewnej Bractwa Św. Antoniego oraz nieustającej nowenny w każdy wtorek. Pierwotne Bractwo Św. Antoniego – założone w parafii padewskiej pod koniec XVIII wieku (najstarsza wzmianka pochodzi z 1778 roku) przez ks. Ignacego Kociubińskiego podtrzymywało żywy kult Św. Antoniego w parafii Padew poprzez modlitwę i uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego – swoistą caritas antoniania. Opierało się ono na dwóch filarach kobiecym i męskim a jego głównym świętem była uroczystość odpustowa ustanowiona na dzień 13 czerwca (data śmierci Świętego i narodzin dla nieba 13 czerwca 1231r.) Warto dodać, iż już w Tabelach Załuskiego z lat 1747-1749 wzmiankowano o parafii Padew i znajdującym się tam  obrazie Św. Antoniego z lilią w ręku jako łaskami słynącego „imago graciosa” zdobionymi podówczas srebrnymi sukienkami i licznymi wotami.
W sferze hipotez pozostaje geneza bractwa wraz z programem duchowej odnowy życia religijnego i możliwych związków z bractwem z samej Padwy.

Celem współczesnego Bractwa Św. Antoniego w Padwi Narodowej, podobnie jak innych Bractw, które rozwijają swoją działalność w sanktuariach antoniańskich m.in w Warszawie, Jaśle, Mosinie jest składanie Trójcy Przenajświętszej dziękczynienia za Św. Antoniego, za jego heroiczne cnoty i przywileje, którymi Bóg go obdarzył, za jego przedziwną potęgę wstawiennictwa przed tronem Bożym oraz wypraszanie opieki i wstawiennictwa przed majestatem Pana w różnorodnych potrzebach duszy i ciała. Członkowie zgodnie z Statutem podejmują zaangażowanie w spełnianie uczynków miłosierdzia chrześcijańskiego, w dzieło dzielenia się chlebem i wsparciem z potrzebującymi.

 


phoca thumb l imgp2195 

phoca thumb l imgp2199

 

STATUT

z dnia 13 czerwca 2010 r

SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO W PADWI NARODOWEJ

 

Pierwotne Bractwo Św. Antoniego, założone pod koniec XVIII wieku ( ok. 1778 r. ) przez proboszcza ks. Ignacego Kociubińskiego opierało się na dwóch filarach, kobiecym i męskim, posiadało swoje sztandary. Jego głównym świętem była uroczystość Św. Antoniego. Niniejsze Bractwo jest jego kontynuacją.

 

CELE:

Składanie Trójcy Przenajświętszej dziękczynienia za Św. Antoniego: za jego heroiczne cnoty i przywileje, którymi Bóg go obdarzył, za jego przedziwną potęgę wstawiennictwa przed tronem Bożym i chwałę do jakiej jest on wyniesiony w niebie i na ziemi.

Wypraszanie u wielkiego Cudotwórcy: opieki i wstawiennictwa przed majestatem Boga w różnorodnych potrzebach duszy i ciała.

Zaangażowanie członków Bractwa Św. Antoniego:w działania charytatywne i modlitewne na cześć Św. Antoniego, dzielenia się chlebem i wsparciem finansowy z ubogimi i potrzebującymi, udzielania wsparcia duchowego osobom smutnym, zatroskanym, zrozpaczonym.

Członkowie- wierni świeccy pełnoletni z chwilą przystąpienia korzystają ze wszystkich przywilejów i odpustów związanych z Bractwem za życia i po śmierci

 

OBOWIĄZKI:

Przystąpienie do spowiedzi i Komunii Świętej: w dniu przyjęcia do Bractwa, w uroczystość Św. Antoniego – 13 czerwca, w święta: Nowy Rok, we wtorek po Wielkanocy, Wniebowstąpienia Pańskiego, Wszystkich Św.

Celebrowanie wtorków jako dni poświęconych Patronowi poprzez uczestnictwo we mszy świętej i w nowennie.

Codzienne praktykowanie modlitw: 3 x (Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu,) pieśń responsorium -Jeśli cudów szukasz.

 

ODPUSTY:

Możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez członka Bractwa po uprzednim pojednaniu się z Bogiem w sakramencie pokuty i przyjęciu Komunii Świętej:

  • w uroczystość odpustową Św. Antoniego ( 13 czerwca ) za nawiedzeniem sanktuarium Św. Antoniego
  • w dniu przyjęcia do Bractwa oraz
  • w święta Bractwu nadane: w dzień Nowego Roku, we wtorek po Wielkanocy, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w Uroczystość Wszystkich Świętych,
  • w godzinę śmierci pod zwykłymi warunkami oraz
  • odpustów cząstkowych wymienionych w breve papieskim- dokumencie, którym utworzono Bractwo w XVII w.

 

 

Kalendarz liturgiczny

 

Słowo Boże

Adonai portal katolicki

Diecezja Sandomierska

Licznik odwiedzin strony

631309
Dzisiaj odwiedziło nas:Dzisiaj odwiedziło nas:340
Wczoraj odwiedziło nas:Wczoraj odwiedziło nas:511