W Wielki Piątek nie odprawia się ofiary Mszy świętej, a głównym momentem całej liturgii wielkopiątkowej jest Adoracja Krzyża uroczyście wnoszonego w procesji do kościoła. Jest to również dzień, w którym obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.W godzinach popołudniowych odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, natomiast wieczorem wierni licznie gromadzą się w kościołach aby uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku. W skład tej liturgii wchodzą następujące elementy:- Liturgia Słowa, zakończona rozbudowaną modlitwą powszechną, składającą się z dziesięciu wezwań,

- Adoracja Krzyża,

- wspólna Komunia święta,

- oraz procesja do Grobu Pańskiego.

Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem całej liturgii Wielkiego Piątku jest Adoracja Krzyża jako znaku odkupienia, następująca po liturgii słowa. Polega na tym, iż kapłan stojąc przed ołtarzem stopniowo odsłania krzyż, który zasłonięty jest fioletowym materiałem, powtarzając za każdym razem słowa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”. Wierni wtedy odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Za każdym odsłonięciem wierni klękają i przez chwilę oddają część krzyżowi. Następnie krzyż umieszcza się przed wejściem do prezbiterium, a wszyscy wierni przy śpiewie pieśni wielkopostnych podchodzą do niego aby poprzez uklęknięcie i ucałowanie oddać mu cześć. Zakończeniem liturgii wielkopiątkowej jest przeniesienie przez kapłana Najświętszego Sakramentu do tzw. „Grobu Pańskiego”. Wierni mają wówczas możliwość modlić się i adorować Jezusa w hostii aż do Mszy rezurekcyjnej.