Wielkanoc – Wielka Niedziela Wielkanocna lub Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest największym, najstarszym oraz najuroczyściej obchodzonym przez wszystkich chrześcijan świętem, które w pierwszych wiekach nosiło nazwę Pascha. Zmartwychwstanie Pańskie jest ośrodkiem liturgii całego roku kościelnego i według starożytnego określenia stanowi „uroczystość nad uroczystościami”. To święto nazywamy Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, ponieważ wydarzenie o którym dowiadujemy się z przekazów Ewangelii dokonało się w niedzielę. Innym określeniem tego dnia jest Wielkanoc. Nazwa ta wzięła początek z faktu, że zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się około godziny czwartej nad ranem w niedzielny poranek, gdy ziemię otaczał jeszcze półmrok.
           W Polsce, w Niedzielę Wielkanocną rano, w wielu kościołach sprawowana jest uroczysta procesja zwana rezurekcyjną, oznajmiająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Przed Mszą świętą kapłan z asystą udaje się do Grobu Pańskiego, skąd po krótkim obrzędzie wyrusza procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, na której czele niesiony jest krzyż z czerwoną stułą, figura Zmartwychwstałego Chrystusa oraz paschał. Okrąża ona kościół trzykrotnie, a podczas niej śpiewana jest pieśń „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Towarzyszy jej także bicie dzwonów, wystrzały karabinów i armat oznajmiające światu radosną nowinę i wyrażające hołd składany Chrystusowi Zmartwychwstałemu. Na jej zakończenie zgromadzeni wierni śpiewają hymn dziękczynny „Te Deum” – „Ciebie Boga wysławiamy”, po którym kapłan udziela błogosławieństwa. Liczny udział wiernych w tej procesji jest wyrazem radości, wiary i uwielbienia Chrystusa, który pokonał śmierć i przeszedł do chwały zmartwychwstania. Wierni poprzez uczestnictwo w procesji, głoszą również prawdę, że Chrystus zmartwychwstał prawdziwie i ukazuje się ludowi.